Informacje z rynków rolnych 2 XII 2016
Suedzucker może zainwestować w Brazylii
Niemiecki koncern cukrowniczy poinformował, że rozważa przejęcia nie tylko w sektorze cukrowniczym w Brazylii. Jednocześnie po październiku 2017 roku, kiedy w UE zostanie zniesione kwotowanie produkcji cukru i izoglukozy, koncern jest zainteresowany eksportem unijnej produkcji do krajów trzecich. (…)
 
Brazylia – Tajowie idą na ugodę, żeby uniknąć arbitrażu WTO ws. cukru?
Według brazylijskich źródeł Tajowie pracują nad zmianami w swojej polityce cukrowej. Nowe przepisy miałyby uwzględniać zarzuty, jakie Brazylia postawiła w oficjalnej skardze do WTO. (…)
 
Nestle – Nowa technologia molekularna pozwala mniej słodzić
Koncern Nestle poinformował, że opracował nową technologię, która pozwala na ograniczenie zawartości cukru w niektórych słodyczach do 40% bez zmiany smaku produktu. (…)
 
Polska – Wzrost eksportu wieprzowiny w III kwartałach br.
Według wstępnych danych MRiRW, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. Polska wyeksportowała łącznie 324,5 tys. ton nieprzetworzonego mięsa wieprzowego (CN 0203), tj. o 8,0% więcej niż w analogicznym okresie w 2015 r. oraz o 17,3% więcej niż w okresie styczeń-wrzesień 2014 r. Wywóz polskiej wieprzowiny w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. był także wyższy niż w analogicznym okresie w 2013 r., czyli przed pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym kraju. (…)
 
Ptasia grypa u drobiu w kolejnych państwach UE
W 21-25 listopada br. pojawiły się pierwsze przypadki ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu w Szwecji i Holandii. W dn. 30 listopada br. ognisko ptasiej grypy H5N8 potwierdzono także w kolejnym niemieckim gospodarstwie drobiarskim. Od początku listopada br. wirusa wykryto w Niemczech u ponad 370 dzikich ptaków, w trzech dużych gospodarstwach drobiarskich i kilku mniejszych. W dn. 2 grudnia br. poinformowano o wystąpieniu pierwszego przypadku ptasiej grypy H5N8 u drobiu we Francji. (…)
 
  
Źródło: Reuters, Dz.U. UE, KE, MRiRW

Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót