Informacje z rynków rolnych 25 XI 2016
Rozporządzenie UE w sprawie pochodzenia składnika podstawowego
Komisja Europejska przekazała polskojęzyczną wersję projektu rozporządzenia wykonawczego ustanawiającego zasady dotyczące stosowania art. 26 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, w odniesieniu do zasad oznaczania kraju lub miejsca pochodzenia podstawowego składnika środka spożywczego, gdy są one inne niż podane dla tego środka spożywczego.(…)
 
Honorowa odznaka PFHBiPM dla Ministra Rolnictwa
W Piątnicy na Podlasiu, Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Krzysztof Jurgiel, został odznaczony Złotą Honorową Odznaką Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM). Minister odebrał Odznakę z rąk prezydenta PFHBiPM - Leszka Hądzlika i jego zastępców: Krzysztofa Banacha i Sylwestra Mierzejewskiego oraz dyrektora Polskiej Federacji - Stanisława Kautza. Krzysztof Jurgiel uczestniczył w Podlaskim Forum Bydła, które w dniach 19 - 20 listopada miało miejsce w Piątnicy. (…)
 
UE – W 2030 roku zużycie biopaliw pierwszej generacji spadnie o połowę?
Według agencji Reuters, Komisja Europejska rozważa zmniejszenie o blisko połowę udziału biopaliw pierwszej generacji w 2030 roku. Jednocześnie ma wzrosnąć ponad trzykrotnie obowiązkowe zużycie biopaliw drugiej generacji. (…)
 
Polska – W okresie I-VIII 2016 roku eksport i import cukru w górę
W okresie styczeń-sierpień 2016 roku polski eksport cukru był zauważalnie większy w ujęciu rocznym, import przyspieszył jednak dużo bardziej dynamicznie. Ceny wywozu poprawiły się, przywóz był nieco tańszy. Saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem pozostało dodatnie, ale znacznie pogorszyło się w relacji rocznej. W okresie styczeń-sierpień 2016 roku eksport cukru z Polski wyniósł 311,4 tys. ton, a jego wartość 148,2 mln €. Oznacza to wzrost wolumenu o 6,4% r/r przy zwiększeniu wartości o 17,1%. (…)W okresie styczeń-sierpień 2016 roku import cukru do Polski był dwukrotnie większy i wyniósł 190,9 tys. ton, a jego wartość była wyższa o 96,9%, zwiększając się do 82,9 mln €. (…)
 
UE – Spadek cen na rynku wieprzowiny w październiku br.
W październiku 2016 r. ceny reprezentatywne wieprzowiny (m/m) obniżyły się aż w 26 państwach członkowskich UE. Cena reprezentatywna tego gatunku mięsa wzrosła jedynie w Bułgarii (o 1,2%) zaś na Malcie pozostała bez zmian. Średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej UE kształtowała się w tym okresie na poziomie 158,14 EUR za 100 kg, tj. była o 4,5% niższa niż we wrześniu br., ale jednocześnie przewyższała średnią cenę z października 2015 r. aż o 11,4%. (…)
 
Ptasia grypa u drobiu w Danii, kolejne przypadki w Niemczech i na Węgrzech
W 13-21 listopada br. pojawiły się kolejne przypadki ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu w Niemczech i na Węgrzech oraz pierwsze ognisko w Danii. W związku z tym, w dn. 25 listopada br. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzje wykonawcze Komisji (UE) nr 2016/2064 i 2016/2065 (…)
 
 
Źródło: Reuters, Dz.U. UE, KE, PIM, MRiRW, MF, globaldairytrade.info, fonterra.com

Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót