Informacje z rynków rolnych 11 XI 2016
FAO – W październiku podrożały żywność i cukier
W październiku 2016 roku indeks cen żywności FAO zyskał 0,7%, wzrastając do 172,6 punktów. W ujęciu rocznym ceny żywności były wyższe o 9,1%. Po dwóch miesiącach dość silnych podwyżek tempo wzrostu cen żywności osłabło. (…)  Natomiast indeks cukru FAO wzrósł w październiku o 3,4% do 315,3 punktów. Rok do roku indeks jest wyższy o 59,8%. Światowy bilans cukru, który ma zamknąć się deficytem, przemawia za podwyżkami; na skutek niekorzystnych warunków pogodowych wyhamowała kampania cukrownicza w Brazylii, która jest największym eksporterem cukru na świecie. (…)
 
USA – Prognoza wyższej produkcji cukru w 2016/17, spadnie import
W swojej prognozie bilansu cukru w USA z października 2016 roku tamtejsze ministerstwo rolnictwa (USDA) oszacowało produkcję cukru ogółem (buraczanego i trzcinowego) w sezonie 2016/17 (październik/wrzesień) na blisko 7,9 mln ton ekwiwalentu cukru białego, z czego prawie 4,6 mln ton w przeliczeniu na cukier biały wyniesie produkcja cukru buraczanego (więcej o 8,8% w ujęciu rocznym), a 3,3 mln ton produkcja cukru trzcinowego (+2%). W ujęciu rocznym produkcja cukru ogółem wzrośnie o 5,8%. (…)
 
Będą ułatwienia w eksporcie mięsa z UE do Hongkongu
Hongkong zgodził się na złagodzenie wymagań przy dostawach unijnego mięsa. Chodzi o dotychczasowy wymóg, zapewniający, iż mięso pochodzi od zwierząt urodzonych, odchowanych oraz ubitych w tym samym kraju-eksporterze unijnym. Teraz Hongkong będzie dopuszczał mięso pochodzące od zwierząt urodzonych w jednym z krajów Wspólnoty, a odchowanych i ubitych w innym z państw UE (pod warunkiem, że wszystkie kraje biorące udział w produkcji, mają prawo eksportu do tej enklawy Chin). (…)
 
Ptasia grypa u dzikiego ptactwa w Polsce
W dn. 7 listopada br. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u dzikich ptaków na terytorium Polski. Obecność wirusa potwierdzono w próbkach zbiorczych pobranych od 5 padłych dzikich kaczek i 1 mewy w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu zbiornika wodnego Dąbie (gmina Goleniów). Wykrycie grypy ptaków podtypu H5N8 u ptaków dzikich nie powoduje jednak utraty statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. (…)
 
Unijny rynek jabłek
USDA opublikowała najnowszy raport dotyczący unijnego rynku jabłek i gruszek i winogron. W bieżącym wydaniu Wiadomości zaprezentujemy dane dotyczące jedynie unijnego ryku jabłek. Kraje Unii Europejskiej są w czołówce producentów tych owoców na świecie. Około 30% unijnych zbiorów to jabłka polskie, około 20% włoskie, 13% to owoce z Francji i niecałe 10% z Niemiec. Według stanu no koniec lipca 2016 prognozowane zbiory jabłek według szacunków amerykańskiego departamentu rolnictwa to w sezonie 2016/2017 wyniosą 11,34 mln ton wobec 11,58 mln ton w poprzednim sezonie. (…)
 
Światowy rynek orzechów włoskich
Według danych październikowego, najnowszego raportu dotyczącego światowego rynku orzechów w sezonie 2016/2017 globalny wolumen zbiorów orzechów włoskich to około 2,114 mln ton wobec 1,992 mln ton w poprzednim sezonie. (…)
 
Źródło: Reuters, Dz.U. UE, KE, FAO, USDA, Agra Facts, GIW, USDA Attache Reports, Tree Nuts: World Markets and Trade
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót