Informacje z rynków rolnych 29 VII 2016
Europarlament przeciwko pozytywnym napisom na napojach z kofeiną
Europarlament odrzucił propozycję ustawy, która pozwalała na zamieszczanie na napojach z kofeiną, w tym energetycznych, informacji o charakterze pozytywnym czy wręcz prozdrowotnym typu „poprawia koncentrację” czy „wzmaga uwagę”. (…)

USDA – Globalny rynek cukru deficytowy w sezonach 2015/16 i 2016/17
Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) prognozuje, że globalna produkcja cukru w sezonie 2016/17 (październik/wrzesień) wzrośnie w relacji rocznej o 2,7% do 169,3 mln ton. Tempo wzrostu zużycia będzie wyraźnie niższe, a ilość zużytego cukru na świecie zwiększy się o 1% do 174,3 mln ton. Nominalnie daje to 4,9 mln ton deficytu. Sezon wcześniej deficyt przekroczy 7,5 mln ton (…).

Brazylia – Na razie nie będzie podwyżek podatku na benzynę
Brazylijskie władze nie planują w najbliższym czasie podnosić podatku Cide na benzynę. (…)

USA, Meksyk – Będą zmiany w handlu cukrem?
Senator Jeanne Shaheen skierowała list do ministerstwa handlu (USDC), w którym domaga się przejrzystości i jawności w pracach nad zmianami w handlu cukrem między USA a Meksykiem. (…)

Wysokie wykorzystanie kwoty hiltońskiej w sezonie 2015/2016
W sezonie 2015/2016, w ramach tzw. kwoty hiltońskiej na dostawy wysokiej jakości wołowiny do Unii (rozporządzenie UE nr 593/2013), dostarczono do Wspólnoty łącznie 47 147 ton wołowiny, co stanowiło 70,1% całego kontyngentu. Wykorzystanie kwoty hiltońśkiej było najwyższe od ostatnich trzech sezonów. (…)

Rosja rozpoczyna dostawy mięsa z indyków do UE
Rosyjska firma drobiarska – Damate z obwodu penzeńskiego rozpoczęła wywóz mięsa indyczego do UE. W kwietniu br. unijne władze wydały firmie zezwolenia eksportowe. Inspektorzy z UE przeprowadzili kontrole na każdym etapie procesu produkcji. Pierwsza partia filetów z piersi indyka została wysłana do Rotterdamu na początku lipca br. Tygodniowe dostawy wynoszą obecnie 25 ton. Od sierpnia br. Damate zamierza wysyłać na rynek unijny 200 ton mięsa indyczego miesięcznie o wartości 48 mln RUB (675 tys. EUR). (…)

Copa Cogeca pozytywnie o pakiecie pomocy na rynku mleka
Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych - Copa i Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej – Cogeca pozytywnie przyjęły upublicznioną informację na temat tego, że unijni ministrowie rolnictwa zatwierdzili przyznanie pakietu pomocowego w wysokości 500 mln EUR skierowanego do unijnych rolników, którzy walczą z kryzysem. (…)

Zwyżka produkcji i eksportu masła z Unii Europejskiej
W 2015 roku odnotowano 4,7% wzrost unijnej produkcji masła do niemal 2,09 mln ton). Pomimo niższych cen i malejącego popytu światowego w pierwszym kwartale bieżącego roku nie odnotowano spadków w produkcji tego przetworu mlecznego. Po pierwszych 3 miesiącach roku w skali UE wytworzono o 12,3% więcej masła niż w analogicznym okresie 2015 r. (574,6 tys. ton). (…) Po 12 miesiącach ubiegłego roku odnotowano imponujący 12% wzrost wywozu masła z UE. Natomiast po trzech miesiącach 2016 r. poziom wywozu był o 25% wyższy niż w analogicznym okresie 2015 roku. (…)
 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, copa-cogeca.be, USDA
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót