Informacje z rynków rolnych 17 VI 2016
Szersze otwarcie UE na dostawy wołowiny z Brazylii i Argentyny
W dniu 11 czerwca br. ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/922, zmieniające załącznik II do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 w odniesieniu do wykazu krajów trzecich, ich terytoriów lub części, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii świeżego mięsa. Powyższe rozporządzenie znosi zakaz importu świeżej wołowiny do Wspólnoty z obszaru Argentyny wzdłuż granicy z Boliwią i Paragwajem, uznanego przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) za strefę wolną od pryszczycy ze szczepieniami. (…)

UE – Spadek cen jaj spożywczych w maju br.
Według danych Komisji Europejskiej, w maju br. średnia unijna cena sprzedaży jaj spożywczych klasy L i M wyniosła 104,9 EUR/100 kg i wobec kwietnia obniżyła się o 5,8%. W skali roku notowania były o 9,9% niższe. (…)

Francja – Będzie więcej buraków cukrowych, bo cukier drożeje
Francuskie ministerstwo rolnictwo zwiększyło swój szacunek areału buraków cukrowych w 2016 roku o cztery tysiące hektarów do 401 tys. ha. (…) Francuski koncern cukrowniczy Tereos poinformował, że po 2017 roku będzie produkował jeszcze więcej cukru, niż zamierzał wcześniej. (…) Wzrost produkcji to w dużej mierze antycypacja popytu eksportowego, jaki ma pojawić po październiku 2017 roku, kiedy w UE przestaną obowiązywać kwoty produkcyjne na cukier i izoglukozę oraz limity wywozu WTO. Tereos oczekuje, że światowe ceny cukru będą rosnąć w najbliższych miesiącach i mogą być wyższe od poziomów notowanych w połowie czerwca 2016 roku (wtedy cukier był najdroższy na giełdach od blisko trzech lat). (…)

Rabobank - Globalny deficyt cukru większy w sezonie 2015/16
Rabobank zwiększył swoją prognozę deficytu na światowym rynku cukru w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) z 6,8 do 8,5 mln ton. Powodem jest mniejsza, niż wcześniej oczekiwano, produkcja cukru w Indiach, Tajlandii i Chinach. (…)

Brazylia – Cukier z kampanii 2016/17 już prawie sprzedany
Brazylijska firma konsultingowa Datagro oszacowała sprzedaż cukru z przeznaczeniem na eksport z kampanii w sezonie 2016/17 (kwiecień/marzec), która trwa od dwóch miesięcy, na 83% potencjalnie dostępnego wolumenu. To rekordowo wysoki udział. (…) Datagro oczekuje rekordowo wysokiej produkcji w rejonie środkowo-południowym Brazylii w wysokości 35,2 mln ton, a w całym kraju ma zostać wytworzone 38,1 mln ton, czyli nieco poniżej najwyższego wyniku w historii. (…)

Światowy handel pomidorami
W minionym roku na świecie wyeksportowano w sumie 7,725 mln ton pomidorów wobec 7,877 mln ton rok wcześniej. Dla porównania w 2005 r. wielkość ta wyniosła jedynie 5,005 mln ton. Aż 2,782 mln ton w omawianym 2015 r. stanowił eksport z państw unijnych. (…)

UE przedłuża wsparcie dla producentów owoców i warzyw
Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie nr 2016/921 z dnia 10 czerwca 2016 r. ustanawiające dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw. (…) Wsparcie to obejmuje działania prowadzone w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. lub od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza, do dnia w którym zostaną wyczerpane przewidziane niniejszym rozporządzeniem środki w każdym zainteresowanym państwie członkowskim, lub do dnia 30 czerwca 2017 r., w zależności od tego, która z tych dat następuje wcześniej. Jeżeli sytuacja w zakresie przywozu niektórych produktów z Unii do Rosji zmieni się przed dniem 30 czerwca 2017 r., Komisja może zmienić lub uchylić niniejsze rozporządzenie. (…)
 
Źródła: : Reuters, Dz.U. UE, KE, Factsheet Tomaten
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót