Informacje z rynków rolnych 25 III 2016
KE zapowiada wsparcie dla producentów mleka
W dniu 14.03.2016 r. na posiedzeniu rady ministrów UE ds. rolnictwa Komisja Europejska zapowiedziała wdrożenie nowych działań, mających na celu wsparcie rolników z dotkniętych kryzysem sektorów mlecznego, mięsa wieprzowego oraz owocowo-warzywnego. Sprawująca przewodnictwo w Radzie UE Holandia zebrała od krajów unijnych propozycje ponad 100 inicjatyw, które mają pomóc rolnikom. (…)

Polski eksport mleczarski w 2015 r.: wzrost ilości, spadek wartości
W całym 2015 roku z Polski wyeksportowano przetwory mleczarskie o łącznej wartości niespełna 1,62 mld EUR, czyli o 15% mniej niż w 2014 r. Import mleczarski zmniejszył się w tym czasie o 2% do 746,3 mln EUR. Na skutek mniej dynamicznej zniżki importu niż eksportu po raz pierwszy od 2010 roku odnotowano spadek wciąż dodatniego salda wymiany handlowej – z 1,14 mld EUR do 872,9 mln EUR. (…)

Wlk. Brytania – Podatek od cukru w napojach coraz bardziej realny
Brytyjskie władze coraz poważniej myślą o wprowadzeniu specjalnego podatku od cukru i jego ekwiwalentów w bezalkoholowych napojach. Decyzja ma pomóc zwalczać plagę otyłości i rosnącą liczbę chorych na cukrzycę typu 2. (…)

Ukraina – Unijne kontyngenty cieszą się dużym powodzeniem
W 2015 roku 28,2% ukraińskiego eksportu trafiło do UE. Wartość wysyłki sięgnęła 4,2 miliardy dolarów. Zdaniem ukraińskich władz eksporterzy korzystają z bezcłowych kontyngentów taryfowych, a niektóre z nich cieszą się dużą popularnością i są szybko w pełni wykorzystywane. (…)

Rabobank, F.O. Licht – W sezonie 2015/16 deficyt cukru będzie większy
Rabobank zwiększył swoją prognozę deficytu na globalnym rynku cukru w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) z 4,7 do 6,8 mln ton. Głównym powodem rewizji założeń światowego bilansu cukru są gorsze, niż wcześniej zakładano, wyniki produkcyjne w Tajlandii i Indiach. (…)

Brazylia – Zapowiedź skargi do WTO przeciwko Tajlandii
Brazylijskie władze wraz tamtejszym sektorem cukrowniczym pracują nad skargą do Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO) o subsydiowanie cukru przez Tajlandię. Skarga jeszcze nie wpłynęła do WTO, a Brazylijczycy nie chcą zdradzać jej szczegółów. (…)

BSE we Francji
W dniu 17 marca br. w Ardenach, we Francji znaleziono krowę rasy salers, która prawdopodobnie była chora na tzw. chorobę szalonych krów (BSE). Badania przeprowadzone przez krajowe laboratorium francuskiej agencji ds. zdrowia i bezpieczeństwa (ANSES) potwierdziło obecność BSE. (…)

Prognozy Komisji dla unijnego rynku wieprzowiny
Według „Krótkoterminowej prognozy produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE” z marca br., w 2016 r. produkcja brutto wieprzowiny w UE obniży się wobec 2015 r. o 0,3% do 23,3 mln ton, a w 2017 r. minimalnie wzrośnie – o 0,7% do 23,5 mln ton. (…)
 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, PAP, MF, ARR, USDA, cattlesite.com
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót