Informacje z rynków rolnych 26 II 2016
UE – Szybkie wykorzystanie wywozu pozakwotowego cukru
Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze (UE) NR 2016/259 dotyczące wywozu pozakwotowego cukru (L 49/7 z 2016 r.). (…) Wnioski złożono na 790 tys. ton przy dostępnym limicie w wysokości 700 tys. ton i dlatego KE zastosowała współczynnik akceptacji w wysokości 84,388187% (84% wnioskowanej ilości dostanie pozwolenie wywozowe). (…)

UE – Ruszy preferencyjny eksport cukru z Brazylii?
Z nieoficjalnych informacji wynika, że przynajmniej 300 tys. ton cukru na przełomie marca i kwietnia 2016 roku ma być wyeksportowane z Brazylii do UE. Eksport miałby być zrealizowany w ramach subkontyngentu dla Brazylii w ramach Koncesji CXL. (…)

FCStone – Światowy deficyt cukru w sezonie 2015/16 większy
Firma brokerska i konsultingowa INFL FCStone (FCS) zwiększyła swoją prognozę światowego deficytu cukru w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) z 5,6 do 7 mln ton. (…)

Przedłużenie programu psa zatwierdzone unijnym rozporządzeniem
W dniu 18 lutego 2016 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się Rozporządzenie Wykonawcze komisji (UE) 2016/224 z dnia 17 lutego 2016 r. zmieniające rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 947/2014 i (UE) nr 948/2014 w odniesieniu do ostatniego dnia składania wniosków o dopłatę do prywatnego przechowywania (PSA) masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Według KE (…) należy zapewnić nieprzerwaną dostępność systemów prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku oraz przedłużyć je do zakończenia okresu interwencyjnego z roku 2016, który przypada na dzień 30 września 2016 r.(…)

Posiedzenie rady ministrów ue ds. Rolnictwa i rybołówstwa
Dnia 15 lutego 2016 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, w którym udział brał polski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Istotnym punktem obrad Rady Ministrów Rolnictwa, zgłoszonym przez Polskę była dyskusja dotycząca trudnej sytuacji na rynkach rolnych, w szczególności na rynku wieprzowiny oraz na rynku mleka i przetworów mlecznych. Polski Minister zwrócił się o podjęcie szeregu działań (…)

Dostawy brazylijskich produktów na unijny rynek
W 2015 roku na unijny rynek sprowadzono 613,8 tys. ton brazylijskich owoców i warzyw wobec 541,7 tys. ton przed rokiem. Na przestrzeni lat, import owoców i warzyw z Brazylii pozostaje na stabilnym poziomie. (…) Największym importerem brazylijskich świeżych owoców i warzyw jest Holandia z (…) ok. 40% udziałem (…)

Nowa oferta krajów Mercosur dotycząca liberalizacji handlu z UE
Prezydent Urugwaju, Tabare Vazquez, reprezentujący obecnie kraje Mercosur, przedstawił w czasie spotkania z prezydentem Francji, Francois Hollandem, nową propozycję liberalizacji handlu z UE. Propozycja dotyczy liberalizacji 93% linii taryfowych, wobec 87% w poprzedniej ofercie. (…)

Prognozy Rabobanku dla światowego rynku drobiu w 2016 r.
Według raportu Rabobanku, w I kwartale 2016 r. marża producentów drobiu na świecie będzie stopniowo poprawiać się. W ubiegłym roku na rynku mięsa białego wystąpiła nadpodaż, a opłacalność produkcji spadła. Głównymi czynnikami wpływającymi na poprawę sytuacji mają być rosnący popyt, niższy wzrost podaży w największych regionach produkcji, czyli w USA, Chinach, Tajlandii i w Europie oraz wzrost cen. (…)
 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, KE, , Eurostat, MRiRW, ARR, globaldairytrade.info, Factsheet Brazil 2015, Agra Facts, ThePoultrySite
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót