Informacje z rynków rolnych 27 XI 2015
Europa – Będzie nowy kontrakt terminowy na cukier biały
Intercontinental Exchange (ICE) uruchomi w pierwszym kwartale 2016 roku nowy kontrakt terminowy na cukier biały dedykowany Europie (na ICE futures Europe). Pierwsza dostawa ma wypaść w sierpniu. Istniejący kontrakt terminowy na cukier biały na londyńskiej giełdzie, która należy do ICE, będzie dalej funkcjonował. (…)

ICCO – Sezon 2014/15 na rynku kakao na minusie
Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) prognozuje, że sezon 2014/15 na globalnym rynku kakao zamknie się deficytem rzędu 15 tys. ton. Prognoza deficytu została zmniejszona 2,5krotnie (z -38 tys. ton). Sezon wcześniej odnotowano nadwyżkę 22 tys. ton. ICCO prognozuje, że zbiory ziarna spadną w relacji rocznej o 4,9% do 4,158 mln ton, a przemiał zmniejszy się o 4% do 4,131 mln ton. (…)

ISO – W sezonie 2016/17 6 mln ton deficytu na światowym rynku cukru
Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO) oczekuje, że w sezonie 2016/17 (październik/wrzesień) światowy deficyt cukru może wzrosnąć do 6,2 mln ton. (…)

Protesty producentów mleka w UE
W dniu 12 listopada W wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej odbyły się protesty przeciwko unijnej polityce dotyczącej rynku mleka. Producenci są niezadowoleni z niskich cen skupu, które w skrajnych przypadkach są nawet niższe niż koszty produkcji, a także z niewystarczającej pomocy ze strony Komisji Europejskiej.(…)

Mleko z Łowicza w Chinach
Podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju, które w dniu 24 listopada 2015 r. otworzył prezydent Polski Andrzej Duda, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu – Jan Dąbrowski podpisał umowę na dostawy ponad 4 mln litrów mleka Łowickiego. Kontrakt z chińską rządową spółką parafowany był w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. (…)

KE: Szacunki zbiorów kukurydzy bez większych zmian
W ostatnim raporcie KE potwierdziła wcześniejsze szacunki rekordowych zbiorów pszenicy miękkiej w UE w bieżącym sezonie w wysokości 149,1 mln ton (149,2 mln ton w poprzednim raporcie). Tegoroczna produkcja jest więc wyższa od 148,7 mln ton zebranych w zeszłym roku. W przypadku kukurydzy KE również pozostawiła szacunek produkcji na zbliżonym poziomie co miesiąc wcześniej – w wysokości 57,5 mln ton (57,4 mln ton w raporcie z końca października br.). Oznacza to spadek unijnych zbiorów tego gatunku o 26% w ujęciu rok do roku. (…)

Francja: Dobra kampania zbożowa
W połowie listopada br. Francja była na finiszu tegorocznej kampanii zbożowej. Jak podał FranceAgriMer, do 16 listopada br. francuscy rolnicy zebrali kukurydzę z 97% areału upraw tego gatunku, w porównaniu do 92% zebranych w analogicznym okresie sezon wcześniej. W bieżącym roku Francja odnotowała rekordowe zbiory pszenicy, szacowane na 41 mln ton, tj. aż o 9,4% więcej w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku. W połączeniu z wysokimi zapasami początkowymi ocenianymi na 2,5 mln ton (o 7% wyższymi niż przed rokiem) oraz niewielkim importem (300 tys. ton) daje to bardzo wysoką podaż tego gatunku w sezonie 2015/16. (…)

GASC zakupił 240 tys. ton francuskiej, rosyjskiej i rumuńskiej pszenicy
Egipski importer rządowy w ramach ostatniego przetargu dokonał zakupu 240 tys. ton pszenicy pochodzącej z Francji, Rosji i Rumunii z dostawą na 21-31 grudnia br. Średnia cena wynosiła 205,94 USD/tonę (c&f). (…)

 
Źródła: Reuters, Dz.U. UE, ICCO, PAP, USDA, portalspożywczy.pl, MR
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót