Informacje z rynków rolnych 14 VIII 2015
UE, Wietnam – osiągnięto porozumienie o wolnym handlu
UE i Wietnam osiągnęły porozumienie w sprawie bilateralnej umowy o wolnym handlu. Porozumienie musi być jeszcze zaakceptowane przez Parlament Europejski i kraje członkowskie. Oczekuje się, że zacznie obowiązywać z końcem 2017 roku lub początkiem 2018 roku. (…)W przypadku sektora cukrowniczego ustalono bezcłowy kontyngent importowy dla Wietnamu na 20 tysięcy ton cukru (w tym także na produkty o wysokiej zawartości cukru). (…)

Indie – W sezonie 2015/16 nieznacznie mniejsza produkcja cukru
Związek hinduskich cukrowni (ISMA) szacuje, że w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) produkcja cukru będzie jedynie nieznacznie niższa i wyniesie 28 mln ton. W kończącym się sezonie 2014/15 wytworzono w Indiach 28,3 mln ton cukru. Nadchodzący sezon będzie szóstym z rzędu, w którym produkcja będzie wyższa niż konsumpcja.

Peru, Gwatemala – Peruwiańskie cła na cukier nielegalne wg WTO
Peru przegrało panel WTO z Gwatemalą, która oskarżyła ten kraj o nielegalne praktyki handlowe. (…) Gwatemalczycy zaskarżyli system dodatkowych ceł importowych na cukier, ryż, kukurydzę i produkty mleczarskie. WTO uznało te praktyki za naruszające zasady międzynarodowego handlu (…).

Copa i Cogeca domagają się interwencji na rynku mleka
Podczas posiedzenia obserwatorium rynku mleka, Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych - Copa i Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej – Cogeca zwróciły uwagę, że sytuacja bardzo się pogorszyła w ciągu ostatnich 4 tygodni i że wielu producentów będzie musiało zarzucić działalność do zimy, jeżeli Unia nie podejmie działań. Przewodniczący grupy roboczej „Mleko” Copa-Cogeca Mansel Raymond stwierdził, że rynek jest w znacznie cięższej sytuacji niż przed miesiącem, ponieważ ceny producentów są znacznie niższe niż koszty produkcji. (…)

Ceny OMP w UE najniższe od września 2009 r.
Dnia 2 sierpnia 2015 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,73 EUR/kg i była o 3,3% niższa niż przed miesiącem. Jest to najniższa średnia ważona cena OMP w UE od września 2009 r. W analizowanym okresie podobnie kształtowały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie również spadły do poziomu 1,73 EUR/kg, czyli o ok. 37,3% niższego niż przed rokiem (…)

Jest dalsze wsparcie dla unijnych producentów owoców i warzyw
W dniu 8 sierpnia br. opublikowano rozporządzenie nr 2015/1369 zmieniające dotychczas obwiązujące rozporządzenie z poprzedniego roku – 1031/2014 ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw. W związku z przedłużeniem zakazu wwozu na teren Rosji unijnych produktów (przypomnijmy, iż dniu 24 czerwca 2015 r. zakaz ten został przedłużony do sierpnia 2016 r.) nadal występuje poważne zagrożenie wystąpieniem zakłóceń na rynku, które mogą spowodować znaczny spadek cen spowodowany dalszą niedostępnością bardzo ważnego dla unijnego eksportu rynku. Komisja Europejska zdecydowała się zatem przedłużyć okres stosowania mechanizmu wsparcia dla pewnych ilości produktów określonych we wspomnianym już rozporządzeniu nr 1031/2014. Pomoc finansowa Unii została przedłużona o rok w odniesieniu do wszystkich poniżej przedstawionych produktów oraz ze względu na wywóz sezonowy brzoskwinie i nektaryny również zostały po raz pierwszy objęte wsparciem (...)

Pomidor najpopularniejszy w Niemczech
Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez niemiecką Narodową Agencję ds. Rolnictwa i Żywności, w sezonie 2012/2013 oraz w sezonie 2013/2014 średnie spożycie pomidorów przypadające na 1 obywatela to 24,9 kg. Około 8,5 kg stanowiła konsumpcja samych świeżych pomidorów, a pozostałe 16,4 kg przypadające na 1 osobę to przetwory pomidorowe. Tym samym pomidory oraz ich przetwory od lat pozostają cieszącymi się największą popularnością produktami na niemieckim rynku (…)

Ukraiński rynek jabłek
W bieżącym, 2015 roku jabłka na Ukrainie będą miały około 35% udziału w rynku owoców w tym kraju. Owoce te są najbardziej popularne wśród ukraińskich konsumentów i zdecydowanie wyprzedzają swoją popularnością banany, mandarynki czy pomarańcze. W omawianym sezonie 2014/2015 spożycie jabłek było o 45% wyższe niż na przykład bananów, o połowę wyższe niż spożycie mandarynek czy o 1/4 wyższe w porównaniu do pomarańczy. Sprzedaż jabłek na lokalnym rynku w okresie od lipca 2014 roku do końca czerwca 2015 roku oszacowano na około 440,0-450,0 tys. ton, a dla porównania łącznie wszystkich owoców na poziomie około 1,35-1,4 mln ton (…)

 
Źródła: Reuters, KE, ISMA, WTO, www.copa-cogeca.be, MR, AMI ZMB, DairyCo, Dz.U. UE, Fructidor, fruitinform
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót