Informacje z rynków rolnych 29 V 2015
Platts Kingsman tnie ostro prognozę deficytu cukru w sezonie 2015/16
Firma konsultingowa Platts Kingsman zmniejszyła aż o 91% swój szacunek deficytu na globalnych rynku cukru w sezonie 2015/16 (październik/wrzesień) z 5,2 mln ton do zaledwie 466 tys. ton. Głównym powodem weryfikacji szacunków jest zaskakujący wzrost produkcji cukru w Indiach (…).

Cukier najtańszy od ponad 6 lat
Ostatni tydzień przyniósł silne obniżki notowań cukru na giełdach. W Londynie cukier biały stracił 4%, spadając do 345,7 USD/t, a w Nowym Jorku odnotowano jeszcze głębszą korektę, a cukier surowy stracił 6%, spadając do 261,7 USD/t. W relacji miesięcznej notowania były niższe o odpowiednio 8 i 9%, a w rocznej cukier był tańszy o odpowiednio 26 i 31%. Cukier jest obecnie najtańszy od 2009 roku. (…)

Brazylia – Kolejna prognoza lepszych wyników kampanii cukrowniczej w sezonie 15/16
Brazylijska firma analityczna JOB Economia oszacowała zbiory trzciny cukrowej w Brazylii w sezonie 2015/16 na 647 mln ton, co oznacza wzrost o 3% wobec 630 mln ton zebranych sezon wcześniej w kraju. Produkcja cukru ma wynieść 35,95 mln ton, a bioetanolu 29,32 mld litrów. (…)

Polskie mleczne śniadanie w Brukseli
W dniu 19 maja 2015 roku w Brukseli podczas „Polskiego Mlecznego Śniadania” przedstawiciele instytucji UE, placówek dyplomatycznych oraz organizacji pozarządowych dyskutowali na temat aktualnej sytuacji i prognoz polskiego sektora mleczarskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w Stałym Przedstawicielstwie (SP) RP przy UE przez Polską Izbę Mleka i Wydział Rolnictwa i Rybactwa SP pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadrzędnym celem spotkania była promocja polskich produktów mleczarskich na arenie międzynarodowej. (…)

W kwietniu 2015 r. O 1,8% więcej mleka w USA niż w 2014 r.
Według najnowszych danych USDA, produkcja mleka w USA obliczana na podstawie 23 wiodących w tej branży stanów, w kwietniu bieżącego roku osiągnęła poziom 7,54 mln ton, tym samym w skali miesięcznej odnotowano jej 2,1% zniżkę. Spadek ten jest oczekiwaną sezonową zniżką, po notowanym przed miesiącem wzroście. W czwartym miesiącu 2015 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej wytworzono o 1,8% więcej mleka niż w tym samym okresie 2014 roku. (…)

Polska – Wznowienie eksportu wieprzowiny do Singapuru
W dn. 21 maja br. służby weterynaryjne Singapuru podjęły decyzję o zniesieniu zakazu importu polskiej wieprzowiny do Singapuru, który został wprowadzony 22 lutego 2014 r., w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Polski. (…)

UE – Wzrost eksportu wieprzowiny w i kwartale br.
Według danych Komisji Europejskiej, w I kwartale br. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich 710 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 8,7% więcej niż przed rokiem. (…)

W przyszłym roku ma szansę ruszyć nowy polski program „Pomidory z natury”
Program „Pomidory dobre z natury” powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami (SPPiOPO), a jego celem jest promocja spożycia pomidorów na rynku polskim i niemieckim. Budżet wynosi ponad 3 mln euro, a za realizację odpowiedzialne będzie konsorcjum firm NuOrder i VMG wyłonione w drodze przetargu. Program popularyzujący spożycie pomidorów będzie mieć charakter informacyjno-promocyjny, a promocja odbędzie się w mediach między innymi za pośrednictwem internetu, prasy jak i telewizji. Większość działań będzie realizowana na rynku polskim, na który przeznaczono 80% budżetu kampanii. Głównym celem projektu jest wzrost świadomości zdrowotnych właściwości pomidorów i ich wartości odżywczej, a także zwiększenie ich spożycia na rynku polskim i niemieckim wraz promocją zdrowej diety (…)

Mniej kalafiorów, więcej pomidorów we Francji
Jak wynika z najnowszych, opublikowanych danych w bieżącym roku francuskie zbiory kalafiorów będą o 19% mniejsze niż przed rokiem i o 22% wobec średniej wielkości produkcji z ostatnich pięciu lat. W sumie tegoroczne zbiory oszacowano na 272,4 tys. ton, a najwięcej tych warzyw zebrane zostanie na zachodzie kraju – prawie 245,0 tys. ton. O 6% zmniejszyła się również tegoroczna powierzchnia upraw – do wielkości 16,5 tys. ha (…)

Marchew i jabłka – to najchętniej konsumują Szwajcarzy
Jak wynika z najnowszych danych, w minionym roku Szwajcarzy najchętniej konsumowali marchew, a tuż za nią pomidory oraz sałatę lodową. W 2014 roku konsumpcja marchwi wyniosła 8,23 kg na osobę, pomidorów – 7,82 kg, a sałaty 4,69 kg. Poza tymi trzema najchętniej spożywanymi warzywami powodzeniem cieszą się słodka papryka 4,23 kg, ogórki 3,72 kg, melony – 3,48 kg, cebula – 3,38 kg, cukinia – 3,18 kg oraz pomidory koktajlowe – 2,64 kg (…)

Rośnie zapotrzebowanie na jabłka na Ukrainie
Pomimo tak znaczącej wielkości produkcji jabłek na Ukrainie w minionym, 2014 roku kraj ten cały czas zwiększał import jabłek. W marcu 2015 roku wielkość tego importu wzrosła o 3/4 wobec analogicznego miesiąca minionego roku. W marcu bieżącego roku wolumen importu jabłek zamknął się wielkością 14,0 tys. ton wobec 8,0 tys. ton rok wcześniej. W sumie w okresie od lipca 2014 do marca 2015 roku Ukraińcy sprowadzili około 46,0 tys. ton tych owoców – to jest aż czterokrotnie więcej wobec analogicznych miesięcy rok wcześniej. Prawie 100% dostaw jabłek to import z Polski oraz z Mołdawii. Import jabłek tłumaczony jest przez lokalnych analityków wcale nie rosnącym popytem na te owoce, a reeksportem ich na rynek rosyjski (…)

 
Źródła: Reuters, ICE, LIFFE, izbamleka.pl, USDA, MF, GIW, Komisja Europejska, Agreste Conjoncture, Freshfel, fruitinform, SPPiOPO
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót