Informacje z rynków rolnych 28 XI 2014
Bez rekompensat dla Polski za rosyjskie embargo
W związku ze stratami w przemyśle mleczarskim, które spowodowane zostały przez wprowadzone przez Rosję embargo Komisja Europejska przyznała odszkodowania krajom bałtyckim (Litwie, Łotwie i Estonii) i obecnie negocjuje tę kwestię z Finlandią. Pomimo tego, że do Brukseli wysłane zostały wnioski o przyznanie rekompensat dla producentów z Polski nie otrzymają oni odszkodowania. (…)

Stagnacja importu i produkcji mleczarskiej w Rosji
Według szacunków analityków USDA w 2015 r. produkcja mleka płynnego w Rosji zmniejszy się w porównaniu do bieżącego roku o 2%. do 29,3 mln ton. Za taką zniżkę odpowiedzialny będzie spadek pogłowia krów mlecznych o koło 200 tys. sztuk (-2,5%) i stagnacja importu mleka na poziomie 375 tys. ton. Głównym dostawcą płynnego mleka na rynek rosyjski po wprowadzeniu embarga pozostaje Białoruś. Jednak import ten tylko w pewnym stopniu zrekompensuje brak dostaw z krajów UE. (…)

UE odnotowuje dobre wyniki eksportu zbóż
Według KE, w sezonie 2014/15 unijny eksport zbóż jest prognozowany na 37,3 mln ton wobec 43,5 mln ton sezon wcześniej, w tym pszenicy miękkiej – na 28 mln ton (ok.30 mln ton w 2013/14). Niska jakość francuskiej pszenicy daje możliwość pozostałym dostawcom na konkurowanie o kluczowe rynki zbytu. Na tej konfiguracji mogą skorzystać takie kraje jak: Polska, Niemcy oraz kraje bałtyckie. (…)

UE – Bezcłowy kontyngent na cukier dla Serbii nieznacznie podwyższony
Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1250/2014 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 891/2009 w odniesieniu do bezcłowego importu z Serbii. Ze względu na przystąpienie Chorwacji do UE zwiększono o 1 tys. ton bezcłowy kontyngent dla Serbii.

Tajlandia – Dopłaty do eksportu cukru muszą zostać?
Tajlandia jest drugim na świecie po Brazylii największym eksporterem cukru. (…) Oczekuje się, że od 2015 roku Tajlandia będzie zmuszona uwolnić ceny detaliczne cukru. Obecnie cena cukru jest ustalona na 23,5 batów za kilogram (około 2,4 zł/kg), w co wliczona jest dopłata w wysokości 5 batów za kilogram. Producenci uważają, że nie można zrezygnować z tego wsparcia. (…)

Wznowienie eksportu podrobów do Rosji dla niektórych państw UE
Szefowie służb weterynaryjnych z Francji, Włoch, Holandii oraz Danii spotkali się w ubiegłym tygodniu z szefem rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselchoznadzor), w celu omówienia możliwości przywrócenia handlu podrobami wołowymi i drobiowymi z Rosją. Wysyłki tych produktów z Unii zostały zatrzymane przez Rosjan w dniu 21 października 2014 r. z powodu wielokrotnego wykrycia szkodliwych substancji w towarach eksportowanych z UE. (…)

Niemcy apelują o unijne wsparcie na zapobieganie ptasiej grypy
Niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt zwrócił się do Komisji Europejskiej o utworzenie funduszu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy. Z uwagi na potwierdzenie roli dzikiego ptactwa w przenoszeniu wirusa podtypu H5N8 na drób hodowlany, niezbędny jest ścisły monitoring w całej UE. (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie KE, PAP, USDA, MF, Reuters, Dz.U. UE, Agra Facts
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót