Rynek owoców i warzyw 2.05.2014
UNIJNY HANDEL CYKORIĄ
W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy minionego roku wszystkie kraje unijne zaimportowały w sumie 40,3 tys. ton cykorii wobec 42,0 tys. ton w analogicznym okresie roku 2012. Dla porównania w całym 2012 roku łączny import to 55,3 tys. ton, a całkowity światowy to w sumie 61,5 tys. ton – wyraźnie widać, iż to właśnie kraje unijne są czołowym, światowym importerem tego warzywa. Największe ilości cykorii spośród państw wspólnotowych zaimportowała w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku Belgia – 10,3 tys. ton oraz po niecałe 10,0 tys. ton Niemcy i Włochy(...)

PROGNOZA ZBIORÓW CYTRUSÓW NA PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ
Pod koniec kwietnia br. Freshfel (Europejskie Stowarzyszenie Producentów) opublikował najnowsze prognozowane dane dotyczące tegorocznych zbiorów oraz wielkość eksportu owoców cytrusowych na półkuli południowej. W kolejnych wydaniach Wiadomości zaprezentujemy szczegółowe dane dla poszczególnych państw, w bieżącym wydaniu jedynie ogólne dane prognostyczne. W bieżącym roku głównie z uwagi na przymrozki w Argentynie zredukowane zostaną zbiory cytryn, co ogólnie wpłynie na mniejszy całkowity wolumen zbiorów owoców cytrusowych na półkuli południowej. W sumie w roku 2014 będą to o około 5% mniejsze zbiory z poprzedniorocznych 7,07 mln ton do spodziewanych tegorocznych około 6,6 mln ton. Na spadek wpływ mają właśnie cytryny, których łącznie zebrane zostanie około 1,57 mln ton wobec 2,11 mln ton przed rokiem, z czego w Argentynie zbiory zredukowane zostaną z poprzedniorocznych 1,32 mln ton do zaledwie 750,0 tys. ton w roku bieżącym (…)

ROSJANIE IMPORTUJĄ WIĘCEJ JABŁEK Z SERBII
W ostatnim okresie wzrosły dostawy serbskich jabłek na rosyjski rynek. W samym tylko styczniu bieżącego roku Serbia dostarczyła na rosyjski rynek 2,7 krotnie więcej tych owoców wobec analogicznego miesiąca przed rokiem - w sumie w styczniu było to 12,0 tys. ton tych owoców. W okresie od lipca 2013 roku do końca stycznia 2014 wielkość dostaw z Serbii wyniosła 68,0 tys. ton – to o dwuipółkrotnie więcej wobec analogicznego okresu rok wcześniej(…)

ROŚNIE EKSPORT HISZPAŃSKICH PRODUKTÓW DO ANGLII
W okresie ostatnich pięciu lat odnotowano prawie 29% wzrost w ujęciu wartościowym eksportu hiszpańskich produktów na rynek brytyjski. W latach 2009-2013 wartość importowanych z Hiszpanii warzyw wzrosła o prawie 17%, a owoców o odpowiednio 41,5%. W roku 2013 Brytyjczycy zaimportowali łącznie 1,326 mld ton hiszpańskich owoców i warzyw za łączną sumę 1,329 mln euro. Ze wspomnianej wielkości 716,7 tys. ton o wartości 648,5 mln euro stanowiły owoce (włącznie z cytrusami), a pozostałe 609,6 tys. ton za sumę 681,0 mln euro warzywa (...)

UE WPROWADZA CZASOWE PREFERENCJE HANDLOWE DLA UKRAINY
W dzienniku urzędowym UE w dniu 22 kwietnia br. opublikowano rozporządzenie nr 374/2014 ustanawiające preferencje handlowe dla Ukrainy, które w związku z bezprecedensowymi wydarzeniami na Ukrainie, stanowiącymi wyzwania związane z bezpieczeństwem, polityką i gospodarką przyspieszające niejako wdrożenie autonomicznych środków handlowych oraz jednostronne rozpoczęcie obniżania lub znoszenia unijnych ceł na towary pochodzące z Ukrainy. Postanowienia oraz nowe stawki wynikające z aktu obowiązują od 23 kwietnia do 1 listopada 2014 roku. W przypadku rynku owoców i warzyw zniesiono cło całkowicie, ale na niektóre produkty wprowadzono kontyngenty taryfowe(…)
 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie: Fruit and Vegetable Facts, Freshfel –SHAFFE Citrus Teleconference 2014, Fruit – inform.ru, Freshplaza
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót