Rynek mleka 08.11.2013
PORTUGALSKI PRODUKT MLECZNY W UNIJNYM REJESTRZE CHNP
W dniu 5 listopada 2013 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie Komisji (UE) nr 1090/2013 z dnia 4 listopada bieżącego roku wpisujące do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP) nazwę "Travia da Beira Baixa". Jest to produkt otrzymywany w drodze wytrącania lub koagulacji, w cieple, albumin mleka i laktoglobuliny zawartych w serwatce uzyskanej z wytwarzania serów „Queijos da Beira Baixa”, „Queijo de Castelo Branco”, „Queijo Amarelo da Beira Baixa”, „Queijo Picante da Beira Baixa”. Travia da Beira Baixa to produkt świeży, który nie został poddany procesowi fermentacji, o miękkiej, mniej lub bardziej gęstej konsystencji uzyskanej dzięki dodaniu niewielkiej ilości serwatki. Jego skład jest niejednorodny, ponieważ wytwarza się go na bazie mleka owiec i kóz, oraz różnych rodzajów sera otrzymanego w wyniku zastosowania różnych procesów produkcji. Travia da Beira Baixa cechuje się wysoką wilgotnością (70-80%), zawartością tłuszczu na poziomie 5-9% i 4-7% udziałem białka.(…)

WZROST GWARANTOWANEJ CENY SKUPU MLEKA FRIESLAND CAMPINA
Gwarantowana cena skupu mleka Friesland Campina od czerwca do sierpnia 2013 roku utrzymywała się na stałym poziomie 40 EUR/100 kg. Na stabilizację przełożyły się minimalne zmiany cen mleka w poszczególnych mleczarniach koncernu, na skutek stabilizacji cen przetworów mlecznych. We wrześniu natomiast nastąpił wzrost, który wywołany był przewidywanymi podwyżkami cen mleka w związku z rosnącymi cenami przetworów mlecznych (głównie mleka w proszku, masła i serów). Kolejna zwyżka na skutek przewidywanych wyższych ceny mleka w wyniku dalszego wzrostu cen artykułów mleczarskich, (w szczególności serów i przetworów mlecznych w Niemczech) nastąpiła w październiku, a zwyżkowy trend utrzymał się także w listopadzie. W jedenastym miesiącu bieżącego roku gwarantowana cena skupu mleka Friesland Campina została ustalona na poziomie 44 EUR/100 kg, czyli o 4,14% wyższym niż przed miesiącem. Bardziej dynamiczna zwyżka nastąpiła w związku z przewidywanymi dalszymi zwyżkami cen przetworów mlecznych, a także w wyniku korekty zaniżonej ceny w październiku. (…)

WZROST EKSPORTU SERWATKI Z POLSKI W I POŁ. 2013 R.
W pierwszej połowie 2013 roku odnotowano dynamiczny wzrost eksportu serwatki z Polski. Z wynikiem niespełna 116 tys. ton ilościowo wywóz był o 16,6% większy niż w I połowie 2012 roku, jednak z uwagi na niższe ceny światowe uzyskana z a to kwota niemal 98,3 mln EUR była o niespełna 9% większa od tej z okresu porównawczego. Serwatka w dalszym ciągu trafia na bardzo liczne rynki poza Wspólnotę, przede wszystkim do krajów południowo-wschodniej Azji. Struktura geograficzna eksportu jest rozdrobniona, a sam wywóz silnie narażony na wahania koniunktury międzynarodowej. W I połowie 2013 do krajów UE trafiło ok. 57% wartości serwatki wysłanej z Polski. Istotnymi odbiorcami tego towaru pozostały kraje rozwijające się, przede wszystkim azjatyckie, a także północnoafrykańskie. Zwiększył się eksport do WNP (+8,7%).(…)

ZNIŻKA CEN MASŁA I PMP NA AUKCJI FONTERRY
Dnia 5 listopada 2013 roku na otwartej po raz 103 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), zmniejszyła się średnia cena ze wszystkich kontraktów terminowych. Zaobserwowano spadki cen pełnotłustego mleka w proszku (PMP) i masła. Zniżek tych nie zrekompensowały łagodne wzrosty cen pozostałych przetworów mlecznych oferowanych na przetargu. Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych spadła do poziomu 4,797 tys. USD/t była o 1,9% niższa względem poprzedniego przetargu. Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było o 0,4% drożej niż na poprzednim przetargu (15 października), wzrosły do poziomu 4,56 tys. USD/t. (…) W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 3,3% niższą względem poprzedniej aukcji – 4,89 tys. USD/t (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie Dziennika Urzędowego UE, KE, FrieslandCampina.com, MF, globaldairytrade.info, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót