Rynek owoców i warzyw 11.10.2013
UNIA OTWIERA NOWE KONTYNGENTY BEZCŁOWE
W dniu 26 września ukazały się dwa nowe rozporządzenia Komisji Europejskiej otwierające i ustalające nowe kontyngenty taryfowe na produkty rolne pochodzące z Ameryki Środkowej - rozporządzenie nr 924/2013 oraz te pochodzące z Panamy – rozporządzenie nr 923/2013. (…)

UNIJNY RYNEK ORZECHÓW WŁOSKICH I LASKOWYCH
(…) Zbiory orzechów włoskich w „unijnej 28” w sezonie 2013/2014 oszacowano wstępnie na około 102,5 tys. ton to jest o zaledwie 1,4 tys. ton mniej wobec poprzedniego sezonu. Największym unijnym producentem tych orzechów a zarazem ich netto eksporterem jest Francja, która około 86% swoich corocznych zbiorów kieruje na eksport na pozostałe rynki unijne, w tym głównie do Włoch, Hiszpanii oraz Niemiec. (…)

NAJWIĘKSZE STRATY W PRODUKCJI ŻYWNOŚCI
Szwedzki Instytut ds. Żywności I Biotechnologii (SIK) opublikował raport poświęcając go tematowi „marnowania” żywności na świecie. Obserwacji w stratach żywnościowych poddano następujące grupy produktów – zboża, bulwy, oleiste i strączkowe, warzywa i owoce oraz mięso, ryby i owoce morza oraz w końcu mleko. Raport uwzględnia ponadto następujące ugrupowania państw: Europę wraz z Rosją, Północna Amerykę i Oceanię, Azję, Afrykę oraz Amerykę Łacińską. (…)

JEST NAJNOWSZA PROGNOZA ZBIORÓW KIWI
Włoskie Centrum Statystyczne podało najnowszą prognozę dotyczącą zbiorów owoców kiwi w sezonie 2013/2014. W sumie w całej Europie zbiory oszacowano na poziomie 582,4 tys. ton – to jest niemal na tym samym poziomie co w sezonie 2012/2013, kiedy to produkcja europejska zamknęła się wolumenem 579,9 tys. ton. (…)

 
Źródła: Dz.U. UE, USDA, Eucofel, SCO
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót