Rynek mleka 28.09.2013
ZWYŻKI CEN OMP W UE
Stabilizacja, jaka nastąpiła po dynamicznych zwyżkach cen przetworów mlecznych na przełomie marca i kwietnia 2013 r. przyszła wraz z nadejściem sprzyjających warunków pogodowych do produkcji mleka. Taka sytuacja utrzymywała się aż do początku sierpnia bieżącego roku, kiedy to na głównych rynkach odnotowano pierwsze zwyżki. Wzrostowa tendencja utrzymuje się także we wrześniu. (…) Dnia 15 września 2013 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 3,26 EUR/kg i była o 1,94% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 24,77% wyższym niż w tym samym okresie 2012 r.). Nieco wyższe ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakimi są Niemcy. W połowie dziewiątego miesiąca 2013 r. utrzymywały się one na poziomie 3,3 EUR/kg. W przypadku drugiego unijnego potentata odnotowano niższą cenę OMP: 3,2 EUR/kg, co było niespełna 2% zniżką w skali miesięcznej. (…)

WZROST PRODUKCJI MLEKA W USA W SIERPNIU 2013 ROKU
Według najnowszych danych USDA produkcja mleka w USA obliczana na podstawie 23 wiodących w tej branży stanów w sierpniu bieżącego roku osiągnęła poziom niespełna 7,14 mln ton, tym samym w skali miesięcznej odnotowano niespodziewany wzrost (+0,19%). Według analityków USDA sierpniowy wzrost produkcji mleka jest historycznym faktem, gdyż nigdy wcześniej nie notowano zwyżki względem lipca w ósmym miesiącu roku. Z tego powodu dane są wciąż analizowane przez specjalistów z USDA. W ósmym miesiącu 2013 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej wytworzono o 2,57% więcej mleka niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku w kraju tym wytworzono łącznie niemal 57,55 mln ton mleka, o 0,55% więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku. (…)

SPADEK CEN OMP NA AUKCJI FONTERRY, PMP LEKKO W GÓRĘ
Dnia 17 września 2013 roku na otwartej po raz 100 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), spadła średnia cena ze wszystkich kontraktów terminowych. Zaobserwowano zniżki cen bezwodnego tłuszczu mlecznego, koncentratu białek mlecznych, kazeiny i odtłuszczonego mleka w proszku. Spadków tych nie zrekompensowały wzrosty cen masła, maślanki w proszku, sera cheddar i pełnotłustego mleka w proszku. Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych spadła do poziomu 4,88 tys. USD/t i była o 0,2% niższa względem poprzedniego przetargu. (…) Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było o 2% taniej niż na poprzednim przetargu (17 września), spadły do poziomu 4,33 tys. USD/t. (…) W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 0,8% wyższą względem poprzedniej aukcji – 5,096 tys. USD/t. (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie, MR, AMI ZMB, DairyCo , USDA, globaldairytrade.info, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót