Rynek mleka 9.08.2013
NOWE KONTYNGENTY TARYFOWE NA PRODUKTY ROLNE Z KOLUMBII
Dnia 31 lipca 2013 roku w Dzienniku Urzędowym unii Europejskiej ukazało się Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 741/2013 z dnia 30 lipca 2013 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi na produkty rolne pochodzące z Kolumbii. Decyzją 2012/735/UE Rada zezwoliła na podpisanie, w imieniu Unii, Umowy o handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony. Zgodnie z decyzją 2012/735/UE Umowa ma być stosowana tymczasowo, dopóki nie zostanie ukończona procedura jej zawarcia. Stosuje się ją tymczasowo od dnia 1 sierpnia 2013 r. W załączniku do Umowy znajduje się harmonogram znoszenia ceł strony UE na towary pochodzące z Kolumbii. (…)

ZWYŻKA CEN SKUPU MLEKA W UE W MAJU 2013 R.
W związku z rosnącymi cenami przetworów mlecznych oraz przewidywanej niższej niż zakładano podaży w skali światowej praktycznie od czerwca 2012 roku obserwowana była zwyżkowa tendencja przeciętnych cen skupu mleka oferowanych przez największe unijne firmy mleczarskie, trend ten został przerwany w grudniu gdy odnotowano 1,3% zniżkę. Od tego momentu średnia cena skupu mleka największych unijnych przedsiębiorstw wykazywała niewielkie wahania aż do maja 2013 roku kiedy to odnotowano jej 3,4% zwyżkę. Wzrost był następstwem zwyżek światowych cen przetworów mlecznych jakie obserwowane były na przełomie marca i kwietnia. Na podstawie wyników analizy cen zgłoszonych przez 17 największych mleczarskich przedsiębiorstw unijnych, obliczono, że średnia cena skupu mleka w UE wynosiła w piątym miesiącu bieżącego roku 35,33 EUR/100 kg. Majowe ceny skupu utrzymywały się na poziomie o 12,6% wyższym niż w analogicznym okresie 2012 roku kiedy to obserwowana była dekoniunktura. (…) Na rynku Unii Europejskiej w piątym miesiącu bieżącego roku najdrożej za mleko płacili Czesi. Rolnicy sprzedający mleko do mleczarni Emmi A. G. otrzymywali za surowiec 43,36 EUR/100 kg (o 3% mniej niż przed miesiącem). Na drugim miejscu pod tym względem tak jak przed miesiącem znalazła się fińska mleczarnia Hämeenlinnan Osuusmeijeri, gdzie drugi miesiąc z rzędu, za 100 kg surowca płacono 40,79 EUR.(…)

MLEKOVITA OTWIERA CENTRUM DYSTRYBUCYJNE TYPU CASH&CARRY
Rozwijająca swoje zaplecze produkcyjne i dystrybucyjne, największa mleczarska grupa w Polsce - Mlekovita z dniem 3 sierpnia 2013 r. otworzyła pierwszy w branży mleczarskiej punkt Cash&Carry zlokalizowany w Warszawie. (…) Według informacji Mlekovity, decyzja o otwarciu hurtowni Cash&Carry jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynków zbytu na artykuły mleczarskie. (…)

SKAŻONE PRODUKTY FONTERRY
Dnia 3 sierpnia 2013 roku, przedstawiciele największej spółdzielni mleczarskiej na świecie – Fonterry poinformowali, że niektóre pochodzące z marca ubiegłego roku produkty mogły być skażone bakteriami i wywoływać zatrucie jadem kiełbasianym. Zaznaczyli także, że nie pojawiły się dotąd żadne informacje o zachorowaniach. Problem dotyczy zakładu Hautapu wytwarzającego WPC80 (koncentrat białka serwatkowego). Wykryto tam szczepy Clostridium, które mogą powodować zatrucie jadem kiełbasianym. Według władz Fonterry żaden z zainfekowanych produktów nie był składnikiem produktów markowych dla ludzi. Żaden taki produkt nie wydostał się na rynki konsumenckie w Azji, Australii, Ameryce Łacińskiej, ani w Nowej Zelandii czy na Bliskim Wschodzie. Według informacji przedstawicieli nowozelandzkiego giganta zainfekowane produkty zostały sprzedane 8 odbiorcom, w tym m.in. firmie NZAgBiz, która zajmuje się produkcją paszy dla zwierząt.(…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie, Dziennika Urzędowego UE, LTO-Nederland, mlekovita.com.pl, portalspozywczy.pl, Fonterra.com, Reuters, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót