Rynek mleka 01.03.2013
MASŁO Z PSA WCIĄŻ WPROWADZANE JEST NA RYNEK UE
Dnia 1 marca 2013 r. rozpocznie się tegoroczny sezon prywatnego przechowalnictwa masła z unijnymi dopłatami (Program PSA). Obecnie wciąż jednak istnieje duże zainteresowanie zakupem masła z magazynów dostarczonego w ramach ubiegłorocznego programu. (…) W ciągu pięciu miesięcy na rynek Wspólnoty trafiło już 113,94 tys. ton masła z PSA. (…)

CENY MASŁA W UE WCIĄŻ STABILNE
Od połowy grudnia ubiegłego roku notowania cen masła w UE wykazują nieznaczne wahania tygodniowe. Stabilizacja utrzymuje się również w bieżącym roku. W dniu 13 lutego 2013 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 3,32 EUR/kg i była o 0,4% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 1,96% niższym niż w analogicznym okresie 2012 roku). (…). Jeszcze mniejszą dynamiką cechowały się w tym okresie ceny masła na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Praktycznie od 23. października 2012 r. do połowy lutego 2013 r. (skąd pochodzą najnowsze dane) ceny te utrzymywały się tam na stałym poziomie 3,35 EUR/kg, czasem wzrastając tylko krótkotrwale o kilka procent. (…) Zniżki odnotowano natomiast w przypadku Polski, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W połowie lutego bieżącego roku jego ceny spadły do poziomu 3,08 EUR/kg (…)

AFLATOKSYNY W MLEKU NA BAŁKANACH
W związku z wykryciem zbyt wysokiego poziomu aflatoksyn w mleku na Bałkanach, główny chorwacki zakład mleczarski, Dukat, tymczasowo zawiesił skup mleka od 180 lokalnych producentów. (…) W związku z aferą Dukat i dwie inne mleczarnie w Chorwacji: Vindija i Meggle, już na początku lutego wycofały ze sprzedaży część mleka o długim terminie przydatności do spożycia. Problem aflatoksyn dotyczy obecnie praktycznie całych Bałkanów. Wcześniej w Serbii władze nakazały nieokreślonej liczbie mleczarni wstrzymanie sprzedaży mleka w oczekiwaniu na wyniki testów na obecność aflatoksyn. (…) Natomiast jeszcze pod koniec stycznia władze Bośni i Hercegowiny zakazały importu mleka od niektórych producentów chorwackich. (…) Ponadto według bośniackich służb weterynaryjnych mleko z jednej lokalnej mleczarni nie przeszło testów na obecność aflatoksyn. Czarnogóra natomiast wycofała ze sklepów sześć marek mleka z Bośni i Hercegowiny i Serbii (…)

1,4% MIESIĘCZNA ZWYŻKA PRODUKCJI MLEKA W USA W STYCZNIU 2013 ROKU
Według najnowszych danych USDA produkcja mleka w USA obliczana na podstawie 23 wiodących w tej branży stanów w styczniu bieżącego roku osiągnęła poziom 7,22 mln ton, tym samym w skali miesięcznej odnotowano jej 1,4% zwyżkę. W pierwszym miesiącu 2013 roku w kraju tym wytworzono o 0,6% więcej mleka niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W styczniu 2013 r. tradycyjnie najwięcej mleka wyprodukowano w Kalifornii, ponad 1,57 mln ton (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podstawie KE, MR, AMI ZMB, DairyCo, PAP, USDA, informacje i obliczenia własne
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót