Rynek mięsa 25.01.2013
PROGNOZY DLA UNIJNEGO RYNKU MIĘSA OWCZEGO DO 2022 R.
Według długookresowej prognozy Komisji Europejskiej z grudnia minionego roku, w bieżącej dekadzie produkcja brutto mięsa owczego oraz koziego w krajach Wspólnoty (UE-27) będzie spadała średnio w tempie 1,6% rocznie. W 2022 r. produkcja wyniesie 831 tys. ton, co oznacza, że będzie o 16% mniejsza niż w 2011 r. (…)

UE – CENY JAGNIĄT W 2012 R.
W 2012 r. ceny jagnięciny na rynku światowym pozostawały na wysokim poziomie, co wynikało przede wszystkim z ograniczonej podaży tego gatunku mięsa. W krajach UE cena ciężkich jagniąt wzrastała aż do maja minionego roku, po czym osłabła, ale już od połowy czerwca zamiast sezonowo spadać, zaczęła ponownie się umacniać za sprawą niskiej produkcji. (…)

UE – SPADEK EKSPORTU WIEPRZOWINY W OKRESIE I-XI 2012 R.
Według danych Komisji Europejskiej, od stycznia do listopada 2012 r. UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich 2,89 mln ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) – o 2,3% mniej niż w tym samym okresie 2011 r. W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (45%) oraz mrożona wieprzowina (40%), których sprzedano odpowiednio o 4% i 3% mniej niż przed rokiem. Znacznie niższe (-44%) niż w tym samym okresie 2011 r. były również wysyłki żywca trzody chlewnej, z uwagi na obniżenie pogłowia tych zwierząt w UE. (…)

ROSJA WSTRZYMUJE IMPORT CHŁODZONEGO MIĘSA Z NIEMIEC
Rosyjskie władze sanitarno-weterynaryjne Rosselkohoznadzor zapowiedziały wprowadzenie z dniem 4 lutego br. tymczasowych restrykcji w imporcie chłodzonego mięsa (wołowego, wieprzowego i drobiowego) z Niemiec. (…)

 
Źródła: FAMMU/FAPA na podst.: Komisji Europejskiej, Rosselkohoznadzor
 
Więcej w pełnym wydaniu Wiadomości, dostępnych po wypełnieniu formularza subskrypcji.
powrót